Vamadi’s a adjudecat Trofeul Festivalului DĂM FOLK! Vezi toate premiile!

Trofeul Festivalului DĂM FOLK (Tașca Neamț 2019) a fost adjudecat, sâmbătă seara, de trupa Vamadi’s (frații Vasile, Maria și Dimitria Ilie) din Slănic Moldova.
Înmânarea trofeului și ridicarea lui spre cer a fost momentul culminant al unui festival de 3 zile suprapus peste o tabără de 6 zile care a adunat în județul Neamț mare parte a viitorului muzicii folk. Copii, adolescenți și tineri din România au avut asigurate toate condițiile din partea organizatorilor (inclusiv cazarea și masa pe perioada taberei/festivalului) iar conexe concursului au fost alte destule activități (excursii, drumeții, cursuri de inițiere foto) care nu le-au dat nici cel mai mic răgaz participanților ca să poată spune că s-au plictisit.

A 4-a ediție a Festivalului DĂM FOLK a fost organizat de Asociația Culturală EU CRED, cu sprijinul Consiliului Județean Neamț, al Primăriilor și Consiliilor Locale Tașca și Bicazu Ardelean.
Din juriu au făcut parte cantautorul George Negrea (președinte), Cristina Marin, Dorina Mucenicu, cms Diana Petrescu dar și un reprezentant al presei (care a punctat „detaliile” legate de imagine, ținută, mesaj).
Prezentatorii Festivalului au fost Ioana Vinca și Gheorghe Filip.

La Gala Premiilor care a avut loc în Parcul Sfânta Maria din Tașca, publicul a fost unul divers, format din iubitori de folk din tabără, din localnici și oameni din zonă, turiști dar și din oameni veniți de la sute de kilometri. Nu au lipsit nici reprezentanți ai unor autorități publice, cum ar fi primărița de Tașca, Daniela Ursache, senatorul Emilia Arcan sau laurențiu Dulamă, vicepreședintele Consiliului Județean Neamț.

Înainte de decernarea premiilor, pe scenă au evoluat artiști răsplătiți cu aplauze de către public.

Premianții Festivalului Național de Creație și Interpretare
„Dăm Folk”- ediția a 4-a Tașca, Neamț

Marele Trofeu al festivalului – Grupul „Vamadi s” –Slănic Moldova

Secțiunea „Creație”
Premiul 1- Gojkovic David- Constanța
Premiul 2- Filip Ana-Maria- Tg.Neamț
Premiul 3- Benga Claudiu Ilie- Râșnov, jud.Brașov
Mențiune – Gheorghiu Giulia- com.Bălcăuți, jud.Suceava
Premiul special al juriului – Ciubotaru Flavius- com.Zănești, jud.Neamț

Secțiunea „Grupuri

Premiul 1 – Grupul „Cristal” , Bârlad, jud.Vaslui
Premiul 2 – Grupul „Slim”, or.Caracal, jud.Olt
Premiul 3 – Grupul Teodora Scarlat / Iustin Paraschiv , Piatra-Neamț
Mențiune- Grupul „Eu cred-junior” – com.Tașca, jud.Neamț
Premiul special al juriului–Grupul„Florile-Ceahlăului”,B-Ardelean, jud.Neamț
Premiul special al juriului – Grupul „Raze de speranță”, Tașca, jud.Neamț

Grupa 10- 16 ani

Premiul 1 – Mereuță Fabian , Bârlad, jud.Vaslui
Premiul 2- Dobre Andreea , Sibiu
Premiul 3 – Iaută Bianca Raluca, com.B.Ardelean, jud.Neamț
Mențiune – Paraschiv Iustin- Piatra Neamț
Premiul special al juriului – Feher Adrian, com.Odoreu, jud.Satu Mare
Premiul special al juriului- Codleanu Carina, mun.Codlea, jud.Brașov

Grupa 17-24 ani

Premiul 1 – Ilie Dimitria – Slănic Moldova, jud.Bacău
Premiul 2 – Sanda Ionuț- Gabriel, or.Caracal, jud.Olt
Premiul 3 – Coșerariu Ioan Marian, com.Tașca, jud.Neamț
Mențiune – Ilie Vasile – Slănic Moldova, jud.Bacău
Premiul special al juriului – Thomits Patricia, Sibiu.

Un premiu special din partea VESTEA și a altor colegi din presă merge la Fabian Mereuță (de la Bîrlad), recompensa constând într-un videoclip pe care i-l vom realiza cât de curând.

O parte din imaginile de la inceputul Galei festivalului pot fi văzute AICI, partea a doua fiind reflectată în imaginile de mai jos…

Vestea / Foto: George Vinca, Dana Vinca

Nota Bene – Zilele viitoare, in Vestea veti gasi multe-multe albume foto de la Tabăra și festivalul DĂM FOLK dar și imagini video din recitalurile care au avut loc (de luni până sâmbătă) și, probabil, și piesele cântate de concurenți.

 

Comentarii Facebook

Lasă un răspuns