TT, nu e titlu de spectacol ci anunţ: „PIERDUT DIRECTOR!”

„Pierdut director. Ultima oară trăgea o valiză în culorile curcubeului. Tinerică, cu un dezvoltat simţ al orientării în timp, spaţiu, politică, finanţări europene în interes propriu etc. Răspunde la numele Gianina şi imediat adaugă că e directoarea protejată de la TT” – aşa ar putea suna un anunţ dat la mica publicitate nu de bieţii angajaţi ai instituţiei ci de conducerea CJ Neamţ care, dacă are de discutat ceva cu şefa instituţiei subordonate, trebuie să planifice respectivul dialogul în funcţie de deplasările acesteia în străinătate şi de mersul avioanelor.

Gianina Cărbunariu a fost văzută foarte puţin la ochi de angajaţii TT, anunţă tvmneamt.ro (TEATRUL DĂ ÎN CLOCOT- DIRECTOAREA PLEACĂ CU SĂPTĂMÂNILE, ACTORII BATJOCORIȚI) care relatează şi despre starea de spirit din consacrata instituţie de cultură nemţeană.

Motivele pentru care Cărbunariu nu prea ajunge la serviciu sunt legate de diverse deplasări (în ţară şi în străinătate) realizate în interes personal, aceasta având mai multe contracte de colaborare cu diverse ONG-uri care derulează proiecte culturale cu finanţare europeană. Altfel spus, Cărbunariu încasează o leafă de bugetar de lux de la instituţia culturală din subordinea CJ (instituţie pe la care prezenţa sa e mai rară decât curcubeul) dar are şi diverse „ciubucuri” personale din unele finanţări externe.

În mod oficial, singurul din conducerea CJ care s-a raliat unor semnale de alarmă trase de presa locală sau de opinia publică a fost vicepreşedintele CJ Ion Asaftei, în timp ce preşedintele Ionel Arsene şi vicele Laurenţiu Dulamă au avut ultimele mesaje pe acest subiect din postura de protectori ai Gianinei Cărbunariu.

Vom reveni.

D.V.

2 thoughts on “TT, nu e titlu de spectacol ci anunţ: „PIERDUT DIRECTOR!”

  1. Ar trebui vazut cate ore „ponteaza” la proiectele UE si la postul de baza.Cum poti fi manager fara sa dai pe la institutie?!Dar nu ea e vinivata, si fraierii care au angajat-u pe distinsa „hastag-ista” , o persoana fara nicio experienta profesionala ori de viata, dar cu mult tupeu!Regizor nu este deloc egal cu manager!

  2. Strigator la cer! Ce a mai ajuns din aceasta institutie emblematica, nu doar pentru oras cat si intreaga tara. Rampa de lansare pentru mari valori ateatrului si filmului romanesc de valoare! Nimeni nu vede????? Pacat! Si ne intrebam ce mai inseamna actul cultural si pe cine mai intereseaza.

Comments are closed.