Un apel la 112 anunța posibilul înec a doi tineri, în râul Moldova, în zona comunei Horia.
O fată de 18 ani a fost scoasă din valuri de către cetățeni și resuscitată cu succes de un echipaj SMURD ajuns la fața locului. Din păcare, cea de a 2-a persoană – un tânăr de aproximativ 18 ani – nu a fost găsită nici după mai bine de jumătate de oră de către pompierii militari care au lansat și o barcă la apă.
„Ca urmare a unui apel la 112, pompierii au fost solicitați să intervină pentru căutarea unor persoane posibil înecate în râul Moldova în comuna Horia.
La locul solicitării s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Roman cu o autospecială complexă pentru intervenție, o barcă și două ambulanțe SMURD (TIM și EPA).
O fată a fost scoasă din apă de cetățeni până la sosirea forțelor de intervenție.
Se efectuează manevre de resuscitare de către echipajele SMURD.
Pompierii militari, cu ajutorul bărcii, caută cea de-a doua persoană.
Tânăra de 18 ani a răspuns manevrelor de resuscitare și a fost preluată de echipajul SMURD TIM și transportată la CPU Roman”, a precizat lt. Irina Popa, purtător de cuvânt la ISU Neamț.
V.N.