Roznov: Prins la plimbare cu scuterul, deși era în arest la domiciliu


Un tânăr de 27 de ani care ar fi trebuit să nu iasă din casă, fiind în arest la domiciliu, a reușit să-și complice singur situația, după ce a ieșit la plimbare cu scuterul. În primă fază, bărbatul fusese observat în afara locuinței sale, pentru ca puțin mai târziu să fie prins de polițiștii roznoveni pe când se plimba cu mopedul.
Polițiștii au demarat cercetările, având în vedere că tânărul are dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice suspendat, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere”, a precizat responsabilul de relații publice al IPJ Neamț.
Pentru că nu a respectat obligațiile arestului la domiciliu și a mai săvârșit încă o infracțiune, oamenii legii au sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Piatra Neamț, pentru luarea unei măsuri preventive mai severe.

Alex SÎRBU