
Noile probleme ale preotului Munteanu pleacă de la situaţia de acum 2 zile când, la sesizarea partenerei de viaţă, Poliţia a mers de 2 ori la locuinţa comună şi a anunţat întocmirea unui dosar penal pentru violenţă domestică
Preotul Petru Munteanu (cercetat penal pentru un episoadele de violenţă domestică consumate acum câteva zile) este oprit de la slujire şi va fi cercetat şi de forurile bisericeşti, anunţă un reprezentant al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, citat de Pro TV.
„S-a dispus oprirea de la slujire a părintelui. Va fi trimis în Consistoriul eparhial unde se va lua o decizie. Noi știam de faptul că este divorțat, poate sluji dacă divorțul nu s-a petrecut din vina acestuia și dacă preotul nu se recăsătorește. Dacă lucrurile nu au stat așa, el va fi cercetat.„, a declarat Pr. Lucian Apopei, director comunicare Mitropoliei Moldovei și Bucovinei.
Cei de la Mitropolia Moldovei au mai precizat că, până la momentul declaraţiei respective, nu ştiau nici de agresiune şi nici de „existenţa altei relaţii după ce a divorţat de soţia sa”.
Această anchetă internă a Mitropoliei, nu e prima dsituaţie când preotul Petru Munteanu intră în atenţia mai-marilor Bisericii.
În luna februarie a acestui an, el a fost pe o listă mai lungă de clerici care au făcut obiectul unei analize în cadrul ședinței de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, desfășurată în Aula Magna „Teoctist Patriarhul”de la Palatul Patriarhiei, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel pentru că nu au respectat independenţa politică cerită clericilor de către Biserica Ortodoxă.
În cazul preotului de la Săvineşti, sesizările la adresa sa vizau campania electorală pe faţă făcută de acesta în favoarea candidatului Călin Georgescu.
După doar câteva zile, preotul Munteanu avea să ajungă iar în centrul unui scandal intern bisericesc, declanşat chiar de el, printr-o postare făcută pe facebook, în care se plângea de faptul că biserica sa a făcut obiectul unui control al Protopopului de la Protopopiatul Roznov şi că se simte hărţuit şi că i s-a reproşat un „plusde casă” de 50 de bani.
În acea postare, preotul Munteanu amintea şi insista pe idee că astfel de controale (în maniera descrisă de el) i se par cu atât mai nedrepte cu cât, prin fundaţia umanitară pe care o conduce, a ajutat mulţi oameni, aducând astfel un plus de imagine Bisericii.
Cert este că, prin postarea respectivă, preotul Munteanu a procedat fix ca ziariştii care sunt acuzaţi de clerici şi enoriaşi că fac zarvă în mediul public cu subiecte care ar afecta Biserica.
Mai jos, în format video, fragmentul din ştirea Pro TV cu declaraţia dată de reprezentantul Mitropoliei Moldovei:
Reamintim că şi preotul Petru Munteanu – ca orice persoană menţionată în articolele Vestea – are dreptul la exprimarea unui punct de vedere, a unei precizări sau replici.
Astfel de reacţii pot fi remise pe adresa de mail a publicaţiei Vestea.net.
Până acum, preotul Munteanu nu a reacţionat nicăieri, nici măcar pe contul său de facebook, în legătură cu incidentul pentru care s-a ales şi cu dosar penal dar şi cu aceste probleme administrative, pe linia organizatorică a Bisericii.
Daniel VINCA
N.B. – Imaginea de la începutul articolului (preluată şi în copertă) este una generică, generată şi editată cu un soft dedicat