O întâmplare care a fost la un pas de tragedie petrecută în internatul Liceului LPS Roman, neraportată Inspectoratului Școlar își maximizează valențele de scandal prin modul în care directorul unității respective încearcă să mușamalizeze detaliile care duc la responsabilitatea sa și a celor pe care-i conduce.
Incidentul a avut loc în noaptea de 23/24 ianuarie 2024 iar ISJ a aflat din presă (!!!), directorul Constantin Lupușoru ascuzând, practic, evenimentul și față de superiorii săi și față de opinia publică.
„În jurul orei 01.00, folosindu-se de o legătură improvizată, o adolescentă a încercat să coboare de la etajul al II-lea al internatului unei unități școlare, dar s-a dezechilibrat și a căzut. Se fac cercetări pentru săvârșirea infracțiunii de vătămare corporală”, a precizat IPJ Neamț.
În paralel a fost demarată și o anchetă administrativă a ISJ cu mențiunea că, din cauza informației ascunsă de către directorul școlii, această anchetă administrativă a fost demarată cu o zi și jumătate mai târziu.
Mai jos, comunicatul ISJ Neamț:
Azi, conform unor informații, la LPS Roman ar fi ajuns o echipă de control de la ISJ Neamț.
Cert este că și Poliția și ISJ trebuie să stabilească cum de eleva respectivă era sub influența băuturilor alcoolice. A băut în internat? Dacă da, cum ajunge băutura în astfel de unități? dacă nu a băut în internat, înseamnă că a ieșit în afara școlii…
Se impune precizarea că fata ar fi elevă la alt liceu (informație încă neverificată).
Surse apropiate părinților care au copii în același internat au sunat la Vestea și au informat că au auzit că prima grijă a directorului ar fi fost să convoace un Consiliu Profesoral care ar fi stablit ca… fata să fie exclusă din internat.
Mai pe românește, o metodă total nepedagogică care impinge o elevă (care oricum are deja și alte probleme) spre abandonul școlar.
Fata provine dintr-o familie dintr-un sat din Neamț, fără mari posibilități financiare. Ar avea deja multe absențe.
Păi dacă acum nu mai este nici primită la internat, care sunt șansele reale ca ea să mai rămână în mecanismele sistemului de Educație și să nu fie victima unui procedeu institu’ional de excluziune școlară.
Omisiunea informării ISJ și metoda excluderii fetei cu probleme devoalează un mecanism ciudat de management practicat de acest director care are ca primă grijă intenția de mușamalizare și pasarea responsabilităților în afara atribuțiilor sale și ale angajaților din subordinea sa.
Vom reveni.
Daniel VINCA