Înfrângere de moral  – Massone a dus Ceahlăul spre Liga a 2-a!

massone

Când ai 3 puncte asigurate şi pierzi victoria în ultimul minut de prelungiri, printre degete, e clar că poate fi o problemă de moral a echipei. Si cum sa aibă jucătorii de la FC Ceahlăul un moral bun după două săptămâni în care în loc de linişte patronul Angelo Massone a făcut dintr-un club de fotbal profesionist un fel de menajerie de circ, cu un antrenor demis de două ori, bulversând practic vestiarul şi psihicul echipei.

Istoria meciului cu Petrolul Ploieşti s-a scris în două faze.

Min 47 – gol superb Stana, din lovitură liberă plasată la colţul scurt. Stana, adică jucătorul pe care Massone îi ordona lui Ze Maria să-l scoată din teren, la pauză, într-un meci precedent. 1-0!

Min 90+2 – bâlbâială în careul FC Ceahlăul, un şut puternic îl loveşte pe Markovici în piept şi intră în poarta echipei nemţene. AUTOGOL şi 1-1!

Ceahlăul e tot mai aproape de Liga a 2-a. Şansele de salvare sunt precum economia României în comparaţie cu cea a Germaniei.

D.VINCA

„Înfrângere de moral” pentru că, vorba şablonului, e o „remiză cât o înfrângere”.