Album FOTO din Finala Festivalului Florile Ceahlăului! Lista cu concurenţii care intră în Gală!

Finala Festivalului Florile Ceahlăului – desfăşurată vineri şi sâmbătă la Piatra Neamţ – a mai cernut încă o dată dintre tinerii folclorişti care trecuseră deja de sita calificărilor. Deja este cunoscută lista celor care intră azi în Gala Laureaţilor, deci a potenţialilor premianţi, fără să fie anunţate, evident, locurile obţinute.

Mai întâi, câteva albume foto din ziua a doua a finalei:

Această prezentare necesită JavaScript.

CONCURENȚII DIN CADRUL FESTIVALULUI-CONCURS „FLORILE CEAHLĂULUI”, CARE VOR CÂNTA ÎN GALA LAUREAȚILOR DE DUMINICĂ

DE LA SECȚIUNEA CANTO TRADIȚIONAL, CATEGORIA DE VÂRSTĂ 9-14 ANI,

AIACOBOAIE SABRINA MARIA (Botoșani)
BUZURIN ROBERTA ELENA ALINA (Curtea de Argeș)
FLOCEA EMILIA PETRONELA (Câmpulung Moldovenesc)
HANGA MELISSA (Bacău)
PLEȘCA DANIELA (Republica Moldova)
VASILOIU ALEXANDRA GABRIELA (Târgoviște)
VLAD ROBERT DANIEL (Buzău)
SECAN MARIA ALEXANDRA (Oradea)
GRIGORIȚĂ ANDA CRISTINA (Piatra-Neamț)
MIHAI ALINA MARIA (Slatina)
MONETE DIANA GEORGIANA (Slatina)
BORȘ CARLOS MIHAI Rovinari)
OTVOS MARA MĂDĂLINA (Harghita)

Secțiunea canto, categoria de vârstă 15-19 ani
– Patricia Maria ANICULĂESEI
– Bianca Diana POPA
– Carmen Lorena ACATRINEI
– Adela STOICA
– Miruna Elena AVASILOAIE
– Silvia MLEȘNIȚĂ
– Diana LUNGU
– Robert Adrian VÂRTIC
– Paula ANDREI
– Andrei MIHAILOV

Secțiunea canto, categoria de vârstă 20-25 ani
– Veronica LOZOVEANU
– Ionuț Didi COJOCARIU
– Radu GOȚA
– Florin MIHALACHE
– Robert Ionuț PUMNEA
– Roxana POIANĂ
Secțiunea instrumente
– Raluca GRĂDINARU (acordeon)
– Raul Răzvan LUNGU (acordeon)
– Alexandru ARDELEAN (clarinet)
– Andrei MIRONESCU (vioară)
– Vlăduț ROBA (clarinet)
– Tudor Ciprian VÂRCIU (taragot)

Juriul care a decis cine sunt cei care vor f premia’i ]n cadrul celei de-a 30-a ediţii a festivalului este format din: Elise Stan (etnomuzicolog şi realizator TV – preşedinte al juriului), Roxana Daniela Gibescu (etnomuzicolog, reprezentant al Casei de discuri Electrecord), Florentina Buzenschi (expert în bunuri cu valoare etnografică, muzeograf la Muzeul de Etnografie din Piatra-Neamţ), Delia Stoian Irimie (conf. univ. dr. –
Academia de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca), Dorin Grama (director executiv Favorit TV), Călin Brăteanu (director al Centrului pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale din cadrul Centrului Cultural „Bucovina” al Consiliului Judeţean Suceava), Carmen Elena Nastasă (manager al Centrului pentru Cultură şi arte „Carmen Saeculare” Neamţ).

In dup[ amiaza aceasta, de la ora 16, la Casa Culturii din Târgu Neamţ are loc Gala Laureaţilor care se va termina cu un recital extraordinar al lui Nicolae Furdui iancu.

D.V.


.

Comentarii Facebook

Lasă un răspuns