88! Ei sunt finaliștii concursului „Florile Ceahlăului”

88 de tineri talentați în domeniul folcloric, au intrat în finala concursului „Florile Ceahlăului”, ediția 2017, anunță un comunicat al Centrului pentru Cultură şi Arte.

Cei calificați la cele două secțiuni, canto tradițional și instrumente tradiționale sunt:

SECŢIUNEA CANTO TRADIŢIONAL

Grupa 9-14 ani

  1. Albu Florentina – Vaslui
  2. Aniculăesei Patricia Maria – Suceava
  3. Antoche Raluca Victoria – Neamţ
  4. Antohe Ştefan Ciprian – Galaţi
  5. Anuţa Elena Mădălina – Gorj
  6. Bălan Anca Maria – Neamţ
  7. Bertea Delia Valentina – Suceava
  8. Boricean Mălina Maria – Covasna
  9. Căciulescu Elena Denisa – Neamţ
  10. Chichernea Giulia AnaMaria – Braşov
  11. Chirica Iuliana Magdalena – Suceava
  12. Chişe Andreea Cosmina – Bihor
  13. Crăciun Ana Maria – Vâlcea
  14. Dumitraşcu Nicole Cristinne – Ialomiţa
  15. Grigoriţă Anda Cristina – Neamţ
  16. Iftime Ioana – Suceava
  17. Lăcătuş AnaMaria – Vrancea
  18. Mardari Andreea Elena – Neamţ
  19. Merca Iulia Paula – Cluj
  20. Merca Tudor Dragoş – Cluj
  21. Mirică Iuliana Bianca – Brăila
  22. Negrea Teodora – Suceava
  23. Nuţu Diana Valentina – Brăila
  24. Oprea Valentina Vasia – Olt
  25. Otvoş Mara Mădălina – Harghita
  26. Petcu Maria Ruxandra – Galaţi
  27. Popa Bianca Diana – Bihor
  28. Prundu Elena Alice – Neamţ
  29. Roşu Andra Marina – Bucureşti
  30. Sacară Petruţa Manuela – Iaşi
  31. Săndulache Iustin Andrei – Neamţ
  32. Simoiu Elena Alexandra – Ialomiţa
  33. Solovăstru Maria Emilia – Suceava
  34. Straton Ioana Maria – Suceava
  35. Turcu Luiza Elena – Dolj
  36. Vlad Robert Daniel – Buzău

Grupa 15-19 ani

  1. Andronache Denisia Elena – Botoşani
  2. Apetrei Mara Iustina – Neamţ
  3. Artem Mădălina Elena – Tulcea
  4. Bălan Andrei – Neamţ
  5. Ciubotaru Diana Florinela – Neamţ
  6. Constantin Alina Mădălina – Buzău
  7. Florescu Paula – Bacău
  8. Gîrbuleţ Ionel Alin – Neamţ
  9. Ioviţă Casiana Gabriela – Braşov
  10. Lungu Diana – Suceava
  11. Luţa Ioana – Suceava
  12. Luţa Iuliana – Suceava
  13. Mihailov Andrei – Suceava
  14. Mleşniţă Silvia – Suceava
  15. Oprea Ecaterina – Galaţi
  16. Radu Cerasela Petronela – Neamţ
  17. Pătrănoiu Mirela Alexandra – Brăila
  18. Roman Ana Maria – Suceava
  19. Şoimaru Mihaela Ionela – Neamţ
  20. Ştefănescu Andreea Roxana – Buzău
  21. Tanasă Emilia Georgiana – Neamţ
  22. Timofte Elena Larisa – Neamt
  23. Ţîrdea Ştefan Bogdan – Neamţ

Grupa 20-25 ani

  1. Alexandru Simona –Teleorman-
  2. Cocoş Ionuţ – Ialomiţa
  3. Gavrila Geanina- Hunedoara
  4. Gota Radu –Sibiu
  5. Herescu Ctin Cosmin- Valcea
  6. Marti Ana Maria- Nasaud
  7. Piroiu Larisa Georgiana- Prahova
  8. Pitigoi Mihaela Lucia- Arges
  9. Porime Răzvan Ioan – Mureş
  10. Radu Raluca-Vaslui
  11. Rotaru Catalina – Suceava
  12. Tomoni Cristian –Timis
  13. Ursachi Liliana Iustina – Suceava

SECŢIUNEA INSTRUMENTE TRADIŢIONALE

Grupa 9-14 ani

  1. Albu Florentina (vioară) – Vaslui
  2. Cărămidariu Şerban Sebastian (acordeon) – Botoşani
  3. Gheorghiţă Andreea (acordeon) – Botoşani
  4. Mironescu Andrei (vioară) – Suceava
  5. Mlagiu Alin Dragoş (vioară) – Dolj
  6. Otvoş Mara Mădălina (vioară) – Harghita
  7. Pitic Emanuel (acordeon) – Suceava
  8. Pitic Sebastian (vioară) – Suceava

Grupa 15-25 ani

  1. Cotos Mihai (vioară) – Suceava
  2. Cozaciuc Alexandru Marian (caval şi nai ) – Suceava
  3. Croitoru Cătălin (vioară) – Republica Moldova
  4. Cucu Alexandru (vioară) – Republica Moldova
  5. Dobrin Mihai Damir (acordeon) – Neamt
  6. Pitigoi Mihaela Lucia (fluier si caval)- Arges
  7. Peiu Ionuţ Andrei (trompetă) – Suceava
  8. Roba Carmen (nai) – Suceava

Festivalul „Florile Ceahlăului” organizat de Centrului pentru Cultură şi Arte “Carmen Saeculare” Neamţ se află la a XXIX-a ediție, etapa finală se va desfășura în perioada 24-26 martie la Piatra Neamț.

 

Dana Vinca

Comentarii Facebook

Lasă un răspuns